Hakkımızda Yazısı Nasıl Yazılır? Hakkımızda Örnekleri


Başlangıç | Web Rehberi

Hakkımızda yazısı kurum, firma ya da kişi hakkında tanıtım amacı taşıyan kısa ve öz nitelikli bilgilendirici yazılardır. İlgili kurum ya da kişi hakkında bilgi vermesi nedeniyle üslup, anlatı ve tarzı ile önem taşıyan bir yazıdır. Ticari amaç taşıyan firmalardan tutun da sosyal sorumluluk projeleri içeren vakıflara kadar her alanda hakkımızda yazısı işlevseldir. Hakkımızda yazısı yazmadan önce bilmeniz gereken birçok önemli püf nokta mevcut. Başarılı bir hakkımızda yazısı ile kendinizi en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Adım adım hakkımızda yazısı yazarken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Hakkımızda yazısı kişi ya da kurumu hedef kitleye tanıtan yazıdır. Hakkımızda yazısı yazılırken üsluba dikkat edilmelidir. Ticari nitelik taşıyan ya da kurumsal faaliyet gösteren firmalar için resmi nitelik taşıyan bir tanıtım yazısı uygun olacaktır. Öte yandan kişiler için oluşturulan hakkımızda yazılarında duruma göre samimi bir üslup da benimsenebilir.
 • Hakkımızda yazısının bir profili olmalıdır. Nitelik bakımından resmi ya da samimi olmalıdır. Üslubun yanı sıra hakkımızda bölümüne dahil olabilecek içerikler de teker teker seçilmelidir. Bir kurum ya da kişinin kendini tanıtırken hedef kitlesinin bilmesi gerekli olan ve tanıtıma konu olacak hususlar kronolojik sıra ile eklenmelidir.
 • Hakkımızda içeriği bir firma ya da kurum için hazırlanıyorsa kurumun değerleri, sahip olduğu kültür ve ilk günden bu yana gelişim hikayesi hakkımızda bölümünde yer almalıdır.
 • Hakkımızda bölümünün içeriğinde tanıtılan kişi ya da kurumun sunduğu hizmetler kısa ve öz olacak şekilde eklenmelidir. Ürün ve hizmet tanıtımı kesinlikle uzun uzadıya yapılmamalıdır. Hakkımızda bölümünün temel amacı kurum ya da kişi hakkında bilgi vermektir.
 • Hakkımızda içeriği tamamen doğru olmalıdır. Firma ya da kişiye hedef kitlenin duyduğu güvenin korunması ve artması açısından içeriğin doğru olması önemlidir.
 • Sayfa tasarımı oldukça açık ve net olmalıdır. İçeriğin okunaklı ve anlaşılır olması için zor hatırda kalır nitelikli kelimeler kullanılmamalıdır.

Biz Kimiz Kısmına Ne Yazılır?

 • Kuruluşun tarihi hakkında bilgi verilmelidir. Kuruluşun ortaya çıkma sürecinde ilk kez fikir nasıl oluşturuldu gibi soruların cevapları yer almalıdır.
 • Kuruluşun çalışma alanı hakkında kısa bir bilgi verilmelidir.
 • Kuruluşa dair vizyonumuz bölümü oluşturulmalıdır. Kuruluşun vizyonu onun görünüşü, niteliklerine dair genel bir çerçeve belirtmelidir.
 • Kuruluşa dair misyonumuz bölümü oluşturulmalıdır. Kuruluşun misyonu kendine edindiği görevi kapsar.
 • Kuruluşa dair değerlerimiz bölümü oluşturulmalıdır. Okuyucu kuruluşun temel değerlerini kısa ve öz bir şekilde anlayabilmelidir.
 • Çalışma prensibi hakkında bilgi verilmelidir.
 • Kuruluşun hedeflerine dair bilgi verilmelidir. Gelecekte kurumun kendini nerede gördüğünü okuyucuya aktarması güvenilirlik yönünden önemlidir.
 • Kuruluşun rakiplerine ve sektöre göre farklı olduğu noktalar belirtilmelidir.
 • Kuruluş bünyesinde faaliyet gösteren ekip hakkında bilgi verilmelidir.
 • Kuruluşun başarılarından bahsedilmelidir.
 • Sayfada iletişim bilgileri bölümü yer almalıdır.

İyi Bir Hakkımızda Yazısı Nasıl Olmalıdır?

 • İyi bir hakkımızda yazısı hedef kitlesine uygun olmalıdır.
 • Hakkımızda yazısının ilk paragrafı ilgi çekici ve içeriğinin devamını okumaya yönlendirici nitelikte olmalıdır.
 • Okuyucu tarafından kolay bulunabilir olmalıdır. Okuyucu web sitesine girdiğinde kolayca hakkımızda bölümünü görebilmelidir.
 • Renk seçimi yönünden sade ve sakin tonlar seçilmelidir. Göz yormayan anlaşılır bir okuma için renk seçiminde yakın ve sakin tonların seçilmesi önemlidir. Burada önemli olan dikkat çekecek olan bölümün içerik olmasıdır.
 • Hakkımızda içeriğinde paragraflar arasında kısa boşluklar bırakılmalıdır. Bu boşluklar okuyucunun okuma sırasında dinlenebilmesine imkan tanır.
 •  Hakkımızda sayfası içeriğinde video ve görsel destekler bulunmalıdır. Okuyucu sıkılmadan hakkımızda bölümünün tamamını okuyabilmelidir.
 • Yazı dili açık ve sade olmalıdır. Her kültürden okuyan insanın rahatça anlayabileceği bir dil seçilmelidir.
 • İçerik kesinlikle sıkıcı olmamalıdır. Okuyucuyu kendine çeken, olay örgüsü ve kurgusu kuvvetli bir içerik hazırlanmalıdır.
 • Hakkımızda bölümünde müşteri yorumlarına yer verilmelidir. Bu kuruma dair güvenin artması için önemlidir.
 • Hakkımızda bölümünün sonunda iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Kurumun faaliyetleri belirtilirken somut veriler ile örnekler verilmelidir. Kuruma duyulan güvenin artması için verileri net bir şekilde okuyucuya sunmak önemlidir.
 • Hakkımızda sayfası kurumun başarıları ve faaliyet gösterdiği süre gibi faktörlere bakarak sürekli güncellenmelidir. Dönemsel aralıklar ile güncellenmesi firmanın güncelliğini koruduğunu göserir.
 • Hakkımızda bölümü çok uzun ve sıkıcı olmamalıdır. Kısa ve öz anlatım gerçekleştirilmelidir.
 • İyi bir hakkımızda bölümü için hazır hakkımızda yazısı tercih etmekten kaçının. Özel ve sizin için oluşturulmuş bir hakkımızda yazısı profesyonel bir sunum için gereklidir.

Hakkımızda Yazısı Şablonu

Hakkımızda yazısı şablonu iyi bir hakkımızda içeriği oluşturabilmeniz için hazırlandı. Şablonu kendiniz için özelleştirirken veriler noktasında mutlaka kendi firmanız için mevcut olan veriler ile ufak bilgi değişiklikleri yapmanızı tavsiye ederiz.

Hakkımızda örnekleri incelendiğinde ortak bir şablon üzerinden hareket edildiğini görebilirsiniz. Hakkımızda yazısının temelinde okuyucuya dokunmak ve kendini tanıtmak yatmaktadır. Bu bağlamda hakkımızda yazısı şablonunu takip ederek kendiniz ya da firmanız için başarılı bir hakkımızda yazısı hazırlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz hakkımızda yazısı şablonu;

Hayat her zaman bir bakış açısından çok daha fazlasıdır. İhtiyaçlarınıza yönelik her türlü çözümü bulabileceğiniz çözüm ortağınız (marka adı) ile yola güvenle devam edebilirsiniz. Firmamız bünyesinde 3 ana odağımız bulunmaktadır. Memnuniyet, özgünlük ve güvenirlik çerçevesinde ilk günden bu yana sunduğumuz hizmetlerimiz ile tecrübe kazanmaya devam ediyoruz.

Kurucumuz (Kurucu Adı) tarafından (Marka kuruluş yılı) yılında kurulan markamız (Marka adı), için her şey bir fikirle başladı. Başkalarından daha özgün, daha başarılı ve daha kaliteli hizmet vermenin özünde memnuniyeti ummak yatıyor. Bu işe ilk başladığımızdan bu yana sahip olduğumuz değerleri korumak üzere hareket ediyoruz. Kurucumuzu bu işte başarılı olmaya sürükleyen ana faktör de yine müşteri memnuniyetinden başka bir şey değildi.

Firmamız ile firmamız bünyesinde faaliyet gösteren tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte günden güne büyüyen ve gelişen markamızın gelişiminde tutkumuzun rolü çok büyük. Sadece İstanbul’da başladığımız bu serüvene bugün tüm Dünya ile devam ediyoruz.

Hizmetlerimiz ile değerlerimizi sunmaktan, müşterilerimizin memnuniyetini kazanmaya devam etmekten gurur duyuyoruz. Dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de hizmetlerimizi sunmak için aynı heyecanı duyuyoruz. Hizmetlerimiz ve ürünlerimiz hakkında merak ettikleriniz, sorularınız ve yorumlarınız için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Her bir yorumunuz bizim için çok kıymetli.

Saygılarımızla,

(Marka) Ekibi

İlginizi Çekebilir: Basın Bülteni Nedir?

Hakkımızda Yazısı Örnekleri

Hakkımızda yazısı örnekleri temelde kurumsal nitelik taşıyan, kısa ve öz içeriklerden oluşmaktadır. Hakkımızda yazısı yazılırken dikkat edilmesi gereken kurallara yukarıda maddelendirilen hususlar üzerinden dikkat edebilirsiniz. Başarılı bir hakkımızda yazısı örneği için aşağıda hayali bir firma olan EGEPA için oluşturduğumuz hakkımızda yazısına bakabilirsiniz.

EGEPA ailesi olarak 1998 yılından bu yana ürün ve hizmetlerimiz ile ilk kez Ankara’da hizmet vermeye başlamıştık. Çeyrek asırlık deneyimi ile bugün müşteri memnuniyeti ve güveni kapsamında faaliyetlerimiz ile günden güne büyümektedir. Türkiye e-ticaret deneyiminin geliştirilmesi süreçlerinde e-ticaretin yaygınlaşmaya başladığı ilk andan bu yana sektörde adını duyurmuş başarılı bir firmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

EGEPA misyonu gereği ilk günden bu yana müşteri memnuniyetini ve güvenini kazanmak üzere hareket ediyoruz. Ekip arkadaşlarımız ile sunduğumuz tüm hizmetlerde vizyonumuz temel değerlerimiz çerçevesinde müşteri memnuniyetini ve güvenini kazanmaktır. Bugün 3.000’den fazla ekip arkadaşımızla sunduğumuz hizmetlerimize sadece 3 kişi ile başladığımız ilk gün sahip olduğumuz tüm değerleri bugün de koruyor olmanın verdiği mutluluğu paylaşıyoruz.

Uluslararası bağlamda sunduğumuz hizmet ve ürün seçeneklerimiz ile günden güne büyüyor ve dünyaya açılıyoruz. Vizyonumuz ve misyonumuz ışığında çizgimizden sapmadan, kendi yolumuza ışık olan değerlerimiz ile gelecekte de sizlerle olmayı umut ediyoruz. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında sormak istedikleriniz, önerileriniz ve yorumlarınız için iletişim kanallarımız ile bize ulaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve düşünceleriniz bizim için çok değerli.

Saygılarımızla,

EGEPA Ekibi

Keşfedin: Evergreen İçerik Nedir?