Inbound ve Outbound Marketing Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?


Başlangıç | Web Rehberi

Inbound ve Outbound Marketing, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz iki yöntemdir. Ancak kampanya oluşturma esnasında bu iki yöntem çeşitli farklılıklara sahiptir.  Bu farkları bilmeniz, pazarlama stratejilerini daha iyi kullanmanızı sağlayabilir.

Outbound Marketing nedir?

Outbound Marketing, geniş kitlelerin ilgi alanlarına, demografik özelliklerine ve hatta belirli bir ürün ya da hizmet için reklamların bulunduğu yerlere göre hedeflenen bir pazarlama şeklidir. TV reklamları, radyo duyuruları, el ilanları, afişler, reklam panoları, gazeteler, telefonla pazarlama, etkinliklere yönelik sponsorluklar bu kategoride değerlendirilir.

Outbound Marketing bunların yanında Youtube reklamları, görüntülü ilanlar, elektronik posta pazarlaması gibi dijital içerikler için de kullanılabilmektedir.

Inbound Marketing nedir?

Inbound marketing, anahtar kelime araştırmaları, pazardaki ya da hedef kitleye, daha önce web sitenizi ziyaret etmiş kişilere yönelik bir yeniden pazarlamayı sağlayan; ürünlerinizin veya işletmenizin arayanlar tarafından bulunmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir. İçerik pazarlaması, abonelik e-postalar, yerel listeler (My Business, Google), vlog ve bloglar, web seminerleri, sosyal medya gibi eylemler aracılığıyla kullanılabilir. Inbound marketing daha çok sektörünüzde sizinle ve markanızla ilgilenen müşterilerle bir araya gelmenizi sağlamaktadır.

Outbound ve Inbound Marketing Arasındaki Fark Nedir?

Outbound marketing, birkaç kişinin dönüş yapacağı inancıyla geniş bir kitleye mesajınızı yaymanızı sağlar. Genellikle asıl odak kesinti tabanlı reklamlar değildir. Rahatsız edici, şok edici, cesur, parlak ve dikkat çekici reklamlar fark edilmenizi sağlayabilir.

Inbound marketing ise ürünlerinizle ve işletmenizle zaten ilgilenmekte olan grubu hedef almaktadır. Bu çerçevede içeriklerinizin kaliteli olması, sektörünüzde sizi ön plana çıkaracağı için müşteri kazanmanızı sağlayabilir.

İkisi birlikte kullanılabilir mi?

Inbound ve outbound marketing yöntemleri elbette bir arada kullanılabilir. Ancak pazarlama sürecinizin başarılı olması için bu kullanım nasıl olmalıdır?

  • Öncelikle, web siteniz ve içerikleriniz için iyi bir temele sahip olmalısınız. Yani web sitenizi analiz edecek araçlara sahip olmalı, siteyi ziyaret eden potansiyel müşterilerin neye ihtiyacı olduğunu tespit etmelisiniz.
  • Anahtar kelime kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Muhtemel sorguları tespit edip bunları içeren anahtar kelimeleri kullanarak kaliteli içerikler kullanmalısınız. Rakiplerinizin gözden kaçırdığı detaylara odaklanmak bu noktada bir hayli işinize yarayabilir.
  • Organik tıklanma oranı henüz yeterince yüksek değilse, müşterilerinin karşısına çıkacak reklamlar vermelisiniz. Ayrıca ziyaret eden müşterinin sizi unutmaması için ve sizi yeniden ziyaret etmesini sağlamak için sosyal medya ağları üzerinden reklamlar göstermeyi denemelisiniz.

Bu öneriler, zaten ürün ve hizmetlerinize ilgisi olan müşteriler içindi. Peki, markanızdan haberdar olmayan ya da ürünlerinize ilgi duymayan müşteriyi nasıl kendinize çekeceksiniz?

Hedef kitlenin büyütülmesi ve markanızın sektörde ön plana çıkması için outbound marketing gereklidir. Bunun için de çevrimiçi pazarlama yönteminden yararlanabilirsiniz. İşletmeniz için reklamların hedef kitlesini sınırlandırmalı, örneğin 30-60 yaş aralığındaki kadınları hedef alanına dâhil etmelisiniz. Algoritmaları lehinize kullanmak için Facebook ve Google gibi büyük web sitelerinde “benzer” kitleleri tercih edebilirsiniz.

Örneğin hedefiniz ürettiğiniz kahvaltılık gevreğin satışlarını artırmak ise geniş kitlelere hitap etmek daha fazla işinize yarayacaktır. Yerel bir şirketseniz tabelalar, geleneksel pazarlama yöntemleri, el ilanları küçük bir hedef kitle için daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Her işletmenin ve sektörün birbirinden farklı olduğu, bu nedenle pazarlama kampanyalarının işletmeye uygun seçilmesinin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.